Udar. Liczy się czas i szybka pomoc.

Drętwienie kończyn po jednej stronie ciała, opadanie kącika ust, niewyraźna mowa, silny ból głowy… Wielu z nas nie wie, że to objawy udaru. Co godzinę doznaje go 7 osób w Polsce, z czego 3 osoby umierają. Aby przeżyć, trzeba działać. Szybka pomoc medyczna jest na wagę złota.

Czym jest udar?

Jeśli dojdzie do zatrzymania przepływu krwi do mózgu, która dostarcza odpowiednie ilości tlenu, mamy do czynienia z udarem, czyli obumarciem części tego narządu. Można wyróżnić trzy rodzaje udaru:
 • udar niedokrwienny (stanowi ok. 80% przypadków),
 • udar krwotoczny (ok. 20% przypadków) potocznie nazywany wylewem,
 • udar żylny (mniej niż 1% przypadków).

Co roku udar niedokrwienny mózgu dotyka ponad 70tys. Polaków. To druga przyczyna śmierci na świecie. W 2017 roku udar był przyczyną prawie 13% wszystkich zgonów. Ryzyko wystąpienia udaru rośnie wraz z wiekiem – szczególnie narażeni są więc seniorzy.

 • Pierwszy szczyt zachorowań u mężczyzn występuje w okresie między 60 i 70 rokiem życia.
 • Drugi szczyt przypada w okolicach 75 roku życia.
 • W przypadku kobiet szczyt zachorowań występuje w przedziale 80–90 roku życia.

Uznaje się, że udarów może być coraz więcej ze względu na starzejące się społeczeństwo. W Polsce grupa wiekowa powyżej 65 roku życia stanowi aktualnie około 14% ogólnej populacji. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że w 2030 roku grupa osób powyżej 65 roku życia w Polsce będzie stanowić ponad 22% populacji, a w ciągu kolejnych 20 lat blisko 30%.

Seniorze, bądź uważny!

Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru?

 • drętwienie kończyn po jednej stronie ciała;
 • opadanie kącika ust;
 • niewyraźna mowa;
 • zaburzenie widzenia;
 • niepewny chód;
 • nagły, bardzo silny ból głowy;
 • utrata przytomności.

W przypadku podejrzenia udaru, liczy się każda minuta. Należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe, bo pomoc musi dotrzeć do Pacjenta jak najszybciej. Po upływie ponad 6 godzin zmiany zachodzące w mózgu nie cofną się. Chory musi jak najszybciej trafić do szpitala, najlepiej na oddział udarowy. Udar mózgu najczęściej nie jest poprzedzony żadnym sygnałem ostrzegawczym! Seniorzy, którzy mieszkają w pojedynkę lub doznają udaru będąc sami poza domem, są w więc dużym niebezpieczeństwie. Opaska bezpieczeństwa jest Twoim ratunkiem. Nosząc opaskę SiDLY senior może być spokojny, że pomoc do niego dotrze. Jeśli gorzej się poczuje i podejrzewa u siebie udar – może wcisnąć przycisk i natychmiast połączyć się z ratownikiem w Telecentrum Medycznym.

Co ważne, jeśli straci przytomność, opaska SAMA, automatycznie, połączy się z ratownikiem, który wyśle pomoc tam, gdzie znajduje się senior! Jest to możliwe dzięki wbudowanemu czujnikowi z sygnałem GPS. Teleopieka SiDLY pomogła już wielu polskim pacjentom.


Źródła: Postępy Nauk Medycznych 4/2010, Raport udarowy (Onet.pl, Fundacja Udaru Mózgu, Fundacja Uniwersytetu Jagiellońskiego), www.gov.pl, Raport NFZ o zdrowiu. Udar niedokrwienny mózgu.

Twój koszyk

FORMULARZ KONTAKTOWY

Zadaj pytanie, a odpowiedź otrzymasz na wskazany adres e-mail do 48h od wysłania
Chroń swoje dane. W wiadomości nie wysyłaj swoich pełnych danych osobowych, numeru
karty kredytowej/ debetowej, swojego numeru PIN, numeru dowodu osobistego czy numeru PESEL.