Samotność gorsza niż choroba

Zwiększa ryzyko śmierci w takim samym stopniu co otyłość albo wypalanie 15 papierosów dziennie. Może prowadzić do depresji i powoli wyniszczać. Samotność to epidemia naszych czasów. Ten poważny problem dotyka szczególnie seniorów.
W młodości był zabiegany, otoczony przyjaciółmi, aktywnie spędzał czas. Z biegiem lat choć jest coraz słabszy, chciałby nadal utrzymywać kontakty z ludźmi. Niestety ograniczają się one do niedzielnego obiadu z dziećmi i wnukami. Czasami i tego brakuje. Wtedy kontaktem ze światem staje się telewizor. Tak wygląda życie niejednego polskiego seniora. Ile jest takich historii? Ile starszych osób w ten sposób spędza jesień swojego życia?

Samotność seniorów w liczbach

  • Co trzeci Polak powyżej 75. roku życia mieszka SAM
  • W ciągu ostatnich 10 lat liczba Polaków żyjących samotnie wzrosła o 34%
  • Co czwarte gospodarstwo domowe prowadzi tylko JEDNA osoba
  • Objawy DEPRESJI odczuwa 42% osób powyżej 85 lat
  • Prawdopodobieństwo ataku serca u osób samotnych rośnie o 29%, a zagrożenie udarem – o 32%
  • Samotność zwiększa śmiertelność w takim samym stopniu co otyłość czy wypalanie 15 papierosów dziennie
Z samotnością lub poczuciem osamotnienia mierzy się w pewnych etapach życia każdy człowiek. Stan ten staje się jednak szczególnie dramatyczny na starość. Przejawia się nie tylko poprzez faktyczny brak kontaktu z innymi ludźmi – ma także wymiar emocjonalny. Samotny senior czuje się odizolowany i przygnębiony. Boi się o swoje zdrowie i o to, co zrobi, gdy gorzej się poczuje. Czy ktoś udzieli mu pomocy na czas? Seniorzy mieszkający w pojedynkę podkreślają, że najbardziej przeraża ich wizja, że nikt mógłby nie zauważyć, że dzieje się coś złego. Boją się, że nie dotrze do nich pomoc na czas. Bezdzietni seniorzy często nie mają nawet do kogo zadzwonić. Ze względu na swoje kłopoty zdrowotne bywają uwięzieni we własnych mieszkaniach. Kontakt z drugim człowiekiem to największa wartość dla starszej osoby. Nic nie liczy się tak bardzo jak możliwość rozmowy. Opaska SiDLY to całodobowa opieka ratowników. Gdy senior źle się poczuje, może wcisnąć przycisk SOS i natychmiast połączyć się i porozmawiać z pracownikiem Telecentrum Medycznego. Opaska sama zareaguje, gdy senior upadnie lub straci przytomność. SiDLY to pewność, że nie jest się samemu. Jeśli wśród Twoich najbliższych jest osoba samotna, teleopaska SiDLY pomoże Ci zadbać o jej bezpieczeństwo każdego dnia. Wejdź na www.teleopaska.pl i dowiedz się więcej. *Źródła danych: Raport o samotności. Pierwszy rok po pandemii – Szlachetna Paczka, Raport GUS.
Twój koszyk

FORMULARZ KONTAKTOWY

Zadaj pytanie, a odpowiedź otrzymasz na wskazany adres e-mail do 48h od wysłania
Chroń swoje dane. W wiadomości nie wysyłaj swoich pełnych danych osobowych, numeru
karty kredytowej/ debetowej, swojego numeru PIN, numeru dowodu osobistego czy numeru PESEL.