Strona główna / Blog
Udar - liczy się czas i szybka pomoc
Teleopieka to połączenie nowoczesnej technologii z możliwością sprawowania zdalnej opieki
Drętwienie kończyn po jednej stronie ciała, opadanie kącika ust, niewyraźna mowa, silny ból głowy… Wielu z nas nie wie, że to objawy udaru. Co godzinę doznaje go 7 osób w Polsce, z czego 3 osoby umierają. Aby przeżyć, trzeba działać. Szybka pomoc medyczna jest na wagę złota.
Czym jest udar?
Teleopieka to połączenie nowoczesnej technologii z możliwością sprawowania zdalnej opieki
Jeśli dojdzie do zatrzymania przepływu krwi do mózgu, która dostarcza odpowiednie ilości tlenu, mamy do czynienia z udarem, czyli obumarciem części tego narządu. Można wyróżnić trzy rodzaje udaru:
- udar niedokrwienny (stanowi ok. 80% przypadków),
- udar krwotoczny (ok. 20% przypadków) potocznie nazywany wylewem,
- udar żylny (mniej niż 1% przypadków).

Co roku udar niedokrwienny mózgu dotyka ponad 70tys. Polaków. To druga przyczyna śmierci na świecie. W 2017 roku udar był przyczyną prawie 13% wszystkich zgonów. Ryzyko wystąpienia udaru rośnie wraz z wiekiem – szczególnie narażeni są więc seniorzy.
- Pierwszy szczyt zachorowań u mężczyzn występuje w okresie między 60 i 70 rokiem życia.
- Drugi szczyt przypada w okolicach 75 roku życia.
- W przypadku kobiet szczyt zachorowań występuje w przedziale 80–90 roku życia.
Uznaje się, że udarów może być coraz więcej ze względu na starzejące się społeczeństwo. W Polsce grupa wiekowa powyżej 65 roku życia stanowi aktualnie około 14% ogólnej populacji. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że w 2030 roku grupa osób powyżej 65 roku życia w Polsce będzie stanowić ponad 22% populacji, a w ciągu kolejnych 20 lat blisko 30%.
Seniorze, bądź uważny!
Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru?
- drętwienie kończyn po jednej stronie ciała;
- opadanie kącika ust;
- niewyraźna mowa;
- zaburzenie widzenia;
- niepewny chód;
- nagły, bardzo silny ból głowy;
- utrata przytomności.

W przypadku podejrzenia udaru, liczy się każda minuta. Należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe, bo pomoc musi dotrzeć do Pacjenta jak najszybciej. Po upływie ponad 6 godzin zmiany zachodzące w mózgu nie cofną się. Chory musi jak najszybciej trafić do szpitala, najlepiej na oddział udarowy. Udar mózgu najczęściej nie jest poprzedzony żadnym sygnałem ostrzegawczym! Seniorzy, którzy mieszkają w pojedynkę lub doznają udaru będąc sami poza domem, są w więc dużym niebezpieczeństwie. Opaska bezpieczeństwa jest Twoim ratunkiem. Nosząc opaskę SiDLY senior może być spokojny, że pomoc do niego dotrze. Jeśli gorzej się poczuje i podejrzewa u siebie udar – może wcisnąć przycisk i natychmiast połączyć się z ratownikiem w Telecentrum Medycznym.
Co ważne, jeśli straci przytomność, opaska SAMA, automatycznie, połączy się z ratownikiem, który wyśle pomoc tam, gdzie znajduje się senior! Jest to możliwe dzięki wbudowanemu czujnikowi z sygnałem GPS. Teleopieka SiDLY pomogła już wielu polskim pacjentom.
Źródła: Postępy Nauk Medycznych 4/2010, Raport udarowy (Onet.pl, Fundacja Udaru Mózgu, Fundacja Uniwersytetu Jagiellońskiego), www.gov.pl, Raport NFZ o zdrowiu. Udar niedokrwienny mózgu.